Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Lietuvių kalba>Akcentologija (8)

Akcentologija (8)

  
 
 
12345678910111213141516171819
Aprašymas

Įvadas. Teksto nagrinėjimas. Teksto skirstymas pagal kirčiuotes. Daiktavardis. Pirmoji kirčiuotė. Visi pirmosios kirčiuotės daiktavardžiai. Pirminiai daiktavardžiai. Daiktavardžių priesagų vediniai (ir kiti žodžiai su baigmenimis). Daiktavardžių priešdėlių vediniai. Sudurtiniai daiktavardžiai. Antroji kirčiuotė. Visi antrosios kirčiuotės daiktavardžiai. Pirminiai daiktavardžiai. Daiktavardžių priesagų vediniai (ir kiti žodžiai su baigmenimis). Trečioji kirčiuotė. Visi trečiosios kirčiuotės daiktavardžiai. Daiktavardžių priesagų vediniai (ir kiti žodžiai su baigmenimis). Ketvirtoji kirčiuotė. Visi ketvirtosios kirčiuotės daiktavardžiai. Pirminiai. Būdvardis. Pirmoji kirčiuotė. Visi pirmosios kirčiuotės būdvardžiai. Priesagų vediniai. Antroji kirčiuotė. Visi antrosios kirčiuotės būdvardžiai. Priesagų vediniai. Ketvirtoji kirčiuotė. Visi ketvirtosios kirčiuotės būdvardžiai. Įvardis. Pirmoji kirčiuotė. Ketvirtoji kirčiuotė. Pastovaus galūninio kirčiavimo įvardžiai. Veiksmažodis. Visi veiksmažodžiai. Priešdėliniai ir sangrąžiniai veiksmažodžiai. Bendratis. Tariamoji nuosaka. Asmenuojamosios veiksmažodžio formos. Modaliniai veiksmažodžiai. Dalyvis. Visi tekste esantys dalyviai. Linksniuojamosios formos veikiamieji dalyviai. Neveikiamieji dalyviai. Padalyvis. Pusdalyvis. Prieveiksmis. Dalelytė. Prielinksnis. Jungtukas. Jaustukas. Išvada.

Ištrauka

Lietuvių kalba, kaip ir kitos pasaulio kalbos, turi dvi reiškimosi formas – šnekamąją ir rašomąją, tačiau vienas iš svarbiausių bendrinės šnekamosios kalbos dalykų yra tarimas, todėl taisyklingas kirčiavimas yra būtinas. Lietuvių kalbos kirčiavimas yra labai sudėtingas, taip pat turi įvairių dėsningumų. Taigi, kas yra tas kirtis?
Kirtis – tai skiemens išryškinimas žodyje, išryškintasis skiemuo yra kirčiuotas, o neišryškintieji – nekirčiuoti. Verta paminėti, jog žodyje kirčiuotas skiemuo gali būti tik vienas. Kirčiuotieji skiemenys žodžiuose gali būti pavaizduoti ir grafiniu būdu, pvz.: pa-sáu-lis, pã-sa-ka. Kirtis yra labai svarbus ir tuo, kad neretai nuo kirčio vietos ar priegaidės priklauso ir žodžio reikšmė, pvz.: girià (2) dkt. ir gìria vksm., kasà (4) dkt. ir kãsa vksm., ir pan. Kad mokėtume taisyklingai tarti žodžius (be kirčiavimo klaidų), nepakanka vien mokėti nustatyti kirčio vietą, dargi būtina žinoti kokią priegaidę reikia vartoti ir kaip žodžių atskirose formose bei linksniuose tas kirtis šokinėja, kinta priegaidė ar įvyksta kitokia kaita. Taigi, kad nedarytume klaidų turime išmanyti kirčiavimo taisykles, žinoti kas yra priegaidė, mokėti atpažinti ir nustatyti kirčiuotes.
Žodžio kirtis ir priegaidė yra daug kuo panašūs, bet netapatūs reiškiniai. Žodžio kirtis – tai, kaip jau buvo minėta, skiemens pabrėžimas žodyje, o priegaidė – tai vieno garso ar jo dalies pabrėžimas skiemenyje. Lietuvių bendrinėje kalboje yra dvejopa priegaidė – tvirtagalė ir tvirtapradė. Tačiau dar yra ir trečiasis kirčio ženklas – kairinis, tai trumpo skiemens žymėjimas (tam tikrais atvejais minima tvirtapradė priegaidė, o žymimas kairinis kirčio ženklas, pvz.: Vìlnius (1)).
Trumpojo skiemens pagrindas yra trumpieji balsiai, o žymimi jie kairiniu kirčio ženklu, pvz.: ma, m škas, ù: ùpė, pùsė, à: 1) mamà, gerà, geràs; 2) ràsti, ràsdavo, ràsiu; 3) àpriša, àtriša, pàriša, pràneša; 4) geràsis, pirmàsis, lauktàsis; 5) màno, sàvo, tàvo; è: 1) manè, lentojè, gėlès; 2) nèšti, nèšdavo, nèšiu...; 3) nèneša, nebèneša, tèneša, tebèneša; 4) gerèsnis, -ė, gerėlèsnis, -ė; è: èpas, mètras, kabinètas; ò: òpera, istòrija, lotò. Ilgieji skiemenys: Jų pagrindas: 1) dvigarsiai, prasidedantys balsiais a, e: a) tvirtapradė priegaidė b) tvirtagalė priegaidė ...

Rašto darbo duomenys
DalykasLietuvių kalbos referatas
KategorijaLietuvių kalba
TipasReferatai
Apimtis16 puslapių 
Literatūros šaltiniai4 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis25.75 KB
Autoriusrasi
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2009 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasLekt. V. Mauricaitė
Švietimo institucijaLietuvos Edukologijos universitetas
FakultetasLituanistikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Akcentologija (8) [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 16 puslapių 
  • Lietuvos Edukologijos universitetas / 3 Klasė/kursas
  • Lekt. V. Mauricaitė
  • 2009 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą