Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Lietuvių kalba>Daiktavardžių galūnių morfonologinė struktūra

Daiktavardžių galūnių morfonologinė struktūra

  
 
 
123456789101112131415
Aprašymas

Įvadas. Darbo tikslas ir uždaviniai. Galūnės ir galūnių klasės. Vienskiemenių galūnių struktūra. Sudedamosios dalys ir struktūriniai modeliai. Įvadinės pastabos. Galūnės centras. Galūnės finalė. Vienanarė finalė. Dvinarė finalė. Struktūriniai modeliai. Trumpos išvados. Daugiaskiemenių galūnių struktūra. Sudedamosios dalys ir struktūriniai modeliai. Įvadinės pastabos. Dviskiemenių galūnių centras. Galūnės medialė. Vienanarė medialė. Galūnės finalė. Vienanarė finalė. Dviskiemenių galūnių struktūriniai modeliai. Trumpos išvados. Neskiemeninių galūnių struktūra. Sudedamosios dalys ir struktūriniai modeliai. Vienanarė priebalsinė dalis. Vienanarė balsinė dalis. Trumpos išvados. Išvados.

Ištrauka

Šio darbo tikslas – sinchroniškai ištirti daiktavardžių galūnių morfonologinę struktūrą, t.y. išnagrinėti fonemų distribuciją ir parodyti jų jungimosi galimybes bei ribas daiktavardžių galūnėse.
Ilgą laiką morfonologija užėmė kuklią vietą kalbos tyrimuose. Bet pamažu situacija gerėjo. Kalbininkai pradėjo domėtis garsų kaitomis. Pasirodo nuodugnesnių tyrimų. Dabartinės lietuvių kalbos vardažodžių šaknies fonotaktinę struktūrą nuodugniai ištyrė Vida Karosienė [2004], veiksmažodžių šaknies struktūrą – Irena Kruopienė [2000], daiktavardžių priesagų struktūrą – Neringą Jaskūnaitė. Galūnių tyrimų visiškai nėra.
Todėl šio darbo tema yra aktuali ir nauja. Tai pirmasis bandymas, kuriuo siekiama parodyti lietuvių kalbos daiktavardžių galūnių struktūrinius ypatumus.
Šiame darbe keliami tokie uždaviniai:
a) nustatyti ir apibūdinti daiktavardžių galūnių fonemines sudedamąsias dalis ir jų santykius;
b) nustatyti daiktavardžių galūnių struktūrinius modelius ir jų produktyvumą.
Kaip empirinė medžiaga panaudota 139 daiktavardžio galūnės, išrinktos iš Dabartinės lietuvių kalbos gramatikos (žr.Priedas 1).
Darbe naudojamasi Alekso Girdenio [2003, 2009-210] pateiktu lietuvių kalbos fonemų inventoriumi. Grynieji sudėtiniai dvibalsiai [au], [ai], [ei], [ui] bei sutaptiniai dvibalsiai [ie], [uo] neskaidomi ir sąlygiškai laikomi ilgaisiais skiemens centrais.
Prieš pradedant nagrinėti daiktavardžio galūnės struktūrines ypatybes, būtina išskirti galūnę ir nustatyti jos ribas.
Lietuvių kalbos daiktavardžiai, kaip ir kiti kaitomieji žodžiai, be šaknies, turi ir kitokių morfemų. Galūnė, afiksas einantis po žodžio šaknies (ar po priesagos). Skiriamos žodžių darybos ir kaitybos galūnės. Su žodžių darybos galūnėmis daromi nauji žodžiai (pvz. skyr-ius, kalb-a), o su kaitybos galūnėmis – to paties žodžio formos.
Šio tyrimo objektas – žodžių kaitybos galūnės.
Formaliąją galūnės struktūrą sudaro tam tikras fonemų derinys, kuris negali būti skaidomas morfologiškai. Galūnių foneminė sudėtis nėra vienoda – jos skiriasi balsių ir priebalsių kiekiu, jų kokybe. Nuo skiemeninių balsių kiekio priklauso galūnės skiemenų skaičius. Šiuo atžvilgiu lietuvių kalbos daiktavardinės galūnės sudaro vienskiemenių (pvz. dang-us, rank-os) ir daugiaskiemenių (pvz. galv-oje, mišk-uose)galūnių klases. Daugiaskiemenių galūnių klasę sudaro dviskiemenės galūnės.
Kiekvienoje skiemeninių galūnių klasėje išsiskiria įvairūs galūnių struktūriniai modeliai, kuriuos lemia priebalsių kiekis ir jų išdėstymas galūnėje.
Be skiemeninių galūnių, atskirą grupę sudaro neskiemeninės galūnės. Tai tokios galūnės, kurios susideda tik iš balsio ar tik iš priebalsio (pvz. seser-s, kel-io). ...

Rašto darbo duomenys
DalykasLietuvių kalbos referatas
KategorijaLietuvių kalba
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Literatūros šaltiniai3
Dydis27.15 KB
Autoriusveramiliaa
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2008 m
Klasė/kursas5
Mokytojas/DėstytojasG. Akelaitienė
Švietimo institucijaLietuvos Edukologijos universitetas
FakultetasLituanistikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Daiktavardziu galuniu morfonologine struktura [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 12 puslapių 
  • Lietuvos Edukologijos universitetas / 5 Klasė/kursas
  • G. Akelaitienė
  • 2008 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą