Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Lietuvių kalba>Viešųjų kalbų rūšys ir jų rengimo metodika (3)

Viešųjų kalbų rūšys ir jų rengimo metodika (3)

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Įvadas. Dėstymas. Viešoji kalba skirstoma. Teksto funkcijos. Informacinė funkcija. Apeliacinė funkcija. Estetinė funkcija. Informacinės kalbos. Pranešimas. Paskaita. Pamoka. Aiškinimas. Apeliacinės kalbos. Įtikinimo kalbos. Įtaigos kalbos. Skatinimo kalbos. Emocinės kalbos. Proginės kalbos. Šventinė kalba. Pristatomosios kalbos. Sveikinamosios kalbos. Padėkos kalba. Epitetinė kalba. Atminimų kalba. Pramoginės kalbos. Tostas. Tostas – prakalba. Oracija. Išvados.

Ištrauka

Pasaulis keičiasi labai greitai, o su juo ir žmonės, jų papročiai, kultūra, mąstysena, gyvensena, bendravimas. Visa tai atsispindi mūsų kalboje. Su laiku ji įgauna naujų formų ir subtilybių, bet viena nesikeičia- pats kalbėjimas, bendravimas su žmonėmis 1579m. Vilniaus Universitete buvo pradėta dėstyti retorika (iškalbos menas). Ji buvo dėstoma 5 metus ir ją sudarė: etika, literatūra, istorija, estetika. Iškalbos meną dėstydavo tokie įžymūs žmonės kaip Žygimintas Liauksimas, A.Baranauskas, Kazimieras Kojelavičius ir kt. Deja, istorija susiklostė taip, kad ne visada galėjome džiaugtis savąja kalba. Bėgant metams Lietuva ir jos žmonės pateko Rusijos, o vėliau ir SSRS (Sovietų Sąjungos) nemalonėn. Tuo laikotarpiu lietuvių kalba merdėjo. Kalba, kaip ir iškalbos menas buvo nustumtas į šalį. Su retorikos menu galėjo susipažinti tik partijos nariai ir kultūros darbuotojai. Tokioje totalitarinėje visuomenėje kalba buvo prigesusi. Oficialios kalbos skambėdavo šaltos, nenatūralios, žmonės bijodavo laisvai šnekėti. Bet atgavus nepriklausomybę iškalbos menas susigrąžino savo grožį, šilumą ir originalumą. Tad pakalbėkime apie ją plačiau, o dar sukonkretinus apie viešųjų kalbų rūšis bei jos rengimo metodika. Pabandysime atskleisti kokiais būdais galima parengti viešąją kalbą, kokias funkcijas ji atlieka , kaip kvalifikuojama ir t.t.
Viešoji kalba skirstoma į : 1) parengimo būdą, 2) tematiką ir oratoriaus veiklos sritį bei 3) teksto funkcijas. Tad pradėkime nuo viešosios kalbos parengimo būdų. Parengti kalbą galima trim būdais: skaitomąją, laisvąja ir improvizuota.
Skaitomoji kalba- parašyta ir skaitoma nuo pradžios iki galo. Taikoma oficialioje aplinkoje. Ji rengiama įvairiems pranešimams, valstybės vadovų,diplomatų kalboms, referatams ar paskaitoms.
Laisvoji kalba- iš anksto pasiruoštas, apmąstytas tekstas. Jis būna pasirašomas visas arba jo pagrindinės mintys, planas ar tezės, bet kalbama be pasirašyto teksto. Tokiu būdu pasiekiamas geriausias efektas tarp kalbėtojo ir klausytojo. Naudojama teologinėms, politinėms ar visų rūšių pramoginėms kalboms ruošti, taip pat tam tikrų žanrų pamokoms ar paskaitoms.
Improvizuota kalba- sakoma neoficialioje aplinkoje be išankstinio pasiruošimo. Tai trumpa apeliacinė, emocinė- proginė,pramoginė kalba. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasLietuvių kalbos referatas
KategorijaLietuvių kalba
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai2
Dydis25.7 KB
AutoriusVaidas
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasBirutė Jovienė
Švietimo institucijaVilniaus kolegija
FakultetasMenų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Viesuju kalbu rusys ir ju rengimo metodika (3) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Vilniaus kolegija / 1 Klasė/kursas
  • Birutė Jovienė
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą