Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Lietuvių kalba>Kietasis priebalsis [š]

Kietasis priebalsis [š]

  
 
 
1234567891011121314151617
Aprašymas

[Š] priebalsio apibrėžimas. Artikuliacija. Akustika. Rašyba. Vartojimas. Fonologinis savarankiškumas. Fonemos variantai. Tarties klaidos.

Ištrauka

Tai yra garsas, kurį tariant kalbos padargai sudaro tam tikras kliūtis, kuriose vyrauja trenksmas, šlamesys. Priebalsis [š ] yra pučiamasis, liežuvio priešakinis, alveolinis( nes jį tariant liežuvio galiuku užčiuopiamos alveolės), dvižidinis, duslusis, kietasis, ankštumos(bemaž[b emaš], šokis[ šo k is ]).
Artikuliacija. a)Oro skverbimosi būdas. Tariant priebalsį [š ], oro srovė, skverbdamasi iš plaučių, burnoje sutinka įvairių kliūčių ir turi prasiskverbti. Kadangi tai yra pučiamasis priebalsis, todėl vienoje burnos vietoje, t.y. balso vamzdyje susidaro ankštuma. Kalbos padargai nesusiglaudžia , o suartėja ir sudaro siaura plyšelį. Pro šią ankštumą oras pučiamas vienoda srove, be pertrūkių ir sukelia ūžesį. Šiuo atveju ji yra susidariusi tarp liežuvio priešakinės dalies ir dantų. Priebalsis [š ] vadinamas pučiamuoju, nes oras su jėga pučiamas pro ankštumą.
b)Artikuliacijos vieta. Kaip pataria A.Pakerys, apibūdinant nagrinėjamą priebalsį [š ] pagal artikuliacijos vietą, geriausia iš karto nurodyti aktyvųjį ir pasyvųjį kalbos padargą. Aktyvusis kalbos padargas- liežuvio priešakinis. Jis priartėja prie pasyviojo kalbos padargo- alveolių, todėl yra vadinamas alveoliniu. Tariant priebalsį [š ], liežuvis įlinksta, jo užpakalinė ar vidurinė dalis pakyla gomurio užpakalinės ar vidurinės dalies link. Liežuvis tampa šaukštelio formos. Kaip tik ten, burnos gilumoje ir susidaro antrasis artikuliacijos židinys. Dažnai, būtent dėl to, šis priebalsis vadinamas dvižidiniu.
c)Balso stygų veikla. Priebalsis [š ] yra duslusis, o tai rodo balso stygų padėtis. Balso stygos( dar vadinamos balso klostėmis) esti prasiskleidusios, t.y.pasyvios ir oras, skverbdamasis iš plaučių, jų nevirpina. Šis priebalsis turi savo atitikmenį sprogstamųjų priebalsių tarpe: [š ]- [ž ] (žr. 1pav.). Abiejų priebalsių artikuliacija labai panaši. Tai galima pastebėti pagal oro srovės stiprumą- "dusliųjų priebalsių iškvepiamo oro srovė stipresnė" (A. Pakerys). Priebalsių duslumą paprasta nustatyti "prilietus pirštais prie gerklų arba užsikimšus ausis" (A. Pakerys)- neturėtų jaustis virpesiai. "Praktiškai galima sakyti, kas dusliųjų priebalsių artikuliacijoje balso stygos nedalyvauja"(B. Golovinas). ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-04-16
DalykasLietuvių kalbos referatas
KategorijaLietuvių kalba
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Literatūros šaltiniai13
Dydis123.62 KB
AutoriusAurore_
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2007 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasA. Pakerys
Švietimo institucijaLietuvos Edukologijos universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Kietasis priebalsis [s] [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 12 puslapių 
  • Lietuvos Edukologijos universitetas / 1 Klasė/kursas
  • A. Pakerys
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+2
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą