Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Lietuvių kalba>Kas padėjo tremtiniams išlikti gyviems? (2)

Kas padėjo tremtiniams išlikti gyviems? (2)

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Įvadas. Tremtis yra bausmės forma. Temos dėstymas. Kalėjimai, tremtis. lietuviškas žodis neleido pamiršti tėvynės, A. Miškinis "Sibire". Išvados. Komentaras.

Ištrauka

Tremtis yra bausmės forma, kai asmuo prievarta iškeldinamas iš savo namų (miesto, valstybės ar šalies) draudžiant sugrįžti arba gresiant įkalinimo ar mirties bausmei grįžimo atveju. Tai viena iš griežčiausių bausmės formų. Tarybų Sąjungoje (Lietuvoje nuo 1941 m.) iki 1953 m. tremtis vartota kaip priemonė susidoroti su politiniais priešininkais ir įvaryti gyventojams baimę.
Dabar apie lietuvių tremtį jaunoji karta tik rašo, skaito, diskutuoja, o mūsų senoliai neretai prisiminimais atveria tremties įrėžtą gilią žaizdą atmintyje, kai 1941 m. birželio 14 d. naktį daugybę Lietuvos šeimų buvo masiškai, be daiktų ir maisto, išvežti į Sovietų sąjungos gilumas, kitaip vadinamas Sibiru. Ten ištremtiesiems reikėjo dirbti fiziškai itin sunkius darbus, o prisidedanti nepergeriausia oro temperatūra, maisto trūkumas, siaučiančios ligos bei moralinis spaudimas sudarė labai sunkias sąlygas išgyventi, todėl daug žmonių neišlaikė ir mirė.
Šis referatas supažindins su ištremtųjų žmonių kančiomis ir parodys, lietuvių stiprybę bei ištvermę, nes jie ištvėrė ir išgyveno tas siaubingas kančias ir išsaugojo lietuvybę užrašuose ir savo širdyse.
1940 birželio 15 d. "Beprotis būtų tas, kuris galvotų, kad mes kišamės į Lietuvos vidaus reikalus,– pareiškė Tarybų Sąjungos užsienio reikalų komisaras Molotovas. – Mes tik apsaugosime Lietuvą nuo grobuoniškų kaimynų užmačių." Nepraėjo nė puse paros nuo jo ištartų žodžių, o kalėjimai buvo pilni ir kišo vis naujus ir naujus žmones. Vieniems kulka, kitiems kalėjimas ligi galvos, o tretiems "švelninanti bausmė" – 25 metai kalėti. Bet kalėjimų tiek nebūtų pakakę "sukišti" ten visą tautą, todėl Tarybų Sąjunga buvo priversta ieškoti kitų bausmės priemonių tramdyti besipriešinančiai lietuvių tautai.
Praėjo metai po 1940 m. birželio 15-osios, kuomet tarybinė armija "apsaugojo Lietuvą, Latviją ir Estiją nuo kaimynų kėslų". Tada prasidėjo antrasis bausmės tarpsnis – tremtis. Šimtai tūkstančių mūsų tautos geriausių sūnų ir dukterų buvo išblaškyti po tundrą, taigą ir karščiu alsuojančias dykumas. Lietuviškos širdys plakė, kai kurios ir užgeso, Krasnojarsko lageriuose, Laptevų jūros salose, Jakutijoje, Altajuje, Kazachstane, Komijoje, Igarkoje, Intoje, Norilske ir kitose Sibiro gilumos vietose. 1945 m. tremta ne tik į Sibirą, bet ir į karštąjį Tadžikistaną. Ten išvežta apie 1000 lietuvių.
Ešelonai, kurie turėjo nugabenti tremtinius į vietą, buvo suskirstyti tam tikrais vagonais. Į vienus buvo suvaryti žmonės tiksliai neįvardijus kaltės (daugiausia moterys), tokiems dar pasisekė, nes į kitus vagonus buvo sugrūsti tikri lagerininkai, kuriuos atskirs ir nuveš į "mirties" lagerius. Kelionės pradžia į svetimus kraštus prasidėjo baisiai. Žmonės išvydę vežamuosius judant iš tėvynės puolė sargybinius, grūdo pro užkaltus mažyčius langelius maistą, drabužius, daiktus, tačiau buvo vis nuvaikomi. Graudesnės situacijos Lietuva dar nematė: verkė visi – nuo mažo iki seno, ištremtieji iš vagonų šaukė, klykė, dejavo. Praradimo skausmas, alkis it troškulys daugybei keleivių net neleido pasiekti kelionės tikslo ir jie mirė dar važiuojant. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasLietuvių kalbos referatas
KategorijaLietuvių kalba
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai6
Dydis228.26 KB
Autoriussemuona
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2007 m
Klasė/kursas10
Mokytojas/DėstytojasN. Dovidauskienė
Švietimo institucijaRietavo Lauryno Ivinskio gimnazija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Kas padejo tremtiniams islikti gyviems (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

  • 2009-11-06 IP: 78.57.180.181
    Jadvyga sako

    Referatas neblogas, bet išvados ne į temą! Įvertintas 8.

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazija / 10 Klasė/kursas
  • N. Dovidauskienė
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą