Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Lietuvių kalba>Leksikos klaidos (3)

Leksikos klaidos (3)

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Įvadas. Leksika. Anketų paruošimas. Taisyklingos anketų užduotys. Anketos užduočių rezultatai. Dėstytojų ir studentų kalbos taisyklingumo 1 užduoties palyginimo diagrama. Dėstytojų ir studentų kalbos taisyklingumo 2 užduoties palyginimo diagrama. Išvados.

Ištrauka

Lietuvių kalbos taisyklingumui ir grynumui labai pakenkė 50 metų pražūtingai ją veikusi rusų kalba, o dabar žaloja iš Vakarų plūstantys svetimžodžiai. Paisant grynumo ir taisyklingumo kriterijaus, visur, kur tik įmanoma, vietoj skolinių reikia vartoti savus, lietuviškus žodžius, žodžių junginius ir kt. Pagal šiuos kriterijus atsisakoma svetimybių (barbarizmų), netaisyklingų vertinių, kartais net tarptautinių žodžių.
Kalbos normos pažeidimas yra kalbos klaida. Kalbos klaidos dažniausiai skirstomos į šešias grupes pagal kalbos sritis:
1. Tarties;
2. Kirčiavimo;
3. Leksikos;
4. Žodžių darybos;
5. Formų vartojimo;
6. Sintaksės.
Kalbos klaida – tai nekodifikuotas, nefiksuotas kalbos faktas, neatitinkantis bendrinės kalbos taisyklių.
Iš pateiktų kalbos klaidų grupių pasirinkau nagrinėti leksikos klaidas tarp Kauno Kolegijos studentų ir dėstytojų. Pasirinkau anketavimo metodą, nes manau jis labiausiai man padės sulyginti dėstytojų ir studentų kalbos kultūrą. Darbo tikslas: pažiūrėti kiek leksikos klaidų daro dėstytojai ir kiek studentai. Manau daugelis pasakytų kad aišku, jog daugiau klaidų padaro studentai, bet manau, kad ir dėstytojai padaro nemažai leksikos klaidų.
Aukštosios neuniversitetinės mokyklos dėstytojų ir studentų kalbos kultūros tyrimui pasirinkau anketavimo metodą, todėl paruošiau dešimt anketų, kurias išdalinau penkiem dėstytojam, ir penkiem studentam. Dalindama anketas dėstytojam sulaukiau kelių pastabų bei klausimų: "Tikiuosi anketos bus anonimiškos?", " Pažiūrėkite kada dėstytojai mokinosi ir kada studentai", "Tik nesijuokit iš mano klaidų". Studentai į tai reagavo daug paprasčiau jie tiesiog užpildė anketas tik paklausdami "Kam tos anketos?". Mane labai nustebino, kai viena dėstytoja atiduodama man užpildytą anketą paprašė, kad parodyčiau jai jos klaidas, kai ištaisysiu užduotis. Labai smagu buvo girdėti, kad dėstytoja rūpinasi savo klaidomis ir nori jas sužinoti.
Norint išsiugdyti atsakinga požiūrį į gimtąją kalbą ir jos kultūrą, gebėti taikyti bendrąsias ir praktines rašybos, kirčiavimo taisykles, atpažinti netaisyklingą žodžio vartojimo atvejį, tobulinti šnekamąją ir oficialiąją kalbą visų pirma savo kalbą reikia gerbti ir mylėti. Anot amerikiečių kalbininko Teodoro S. Trustono "Lietuvių kalba būdama labai sena, yra nuostabios sandaros, tobulesnė net ir už sanskritą ir senąją graikų kalbą, turtingesnė už lotynų ir kur kas subtilesnė už tas visas tris. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasLietuvių kalbos referatas
KategorijaLietuvių kalba
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai4
Dydis33.44 KB
AutoriusNeringa
Viso autoriaus darbų11 darbų
Metai2005 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaKauno kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Leksikos klaidos (3) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 11 puslapių 
  • Kauno kolegija / 1 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą