Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Lietuvių kalba>Lietuvos kultūros istorija

Lietuvos kultūros istorija

  
 
 
1234567
Aprašymas

Įvadas. XX amžiaus lietuvių literatūros raidos ypatybės. Lietuvių tapybos bruožai XX amžiaus pradžioje. Lietuvos teatro bruožai XX amžiaus pradžioje. Slaptosios Lietuvos draugijos. Legalios Lietuvių draugijos. Išvados.

Ištrauka

XX amžius – tai reikšmingas laikotarpis visai Lietuvos kultūros raidai, jos socialiniam ir kultūriniam gyvenimui. Ypač turtinga buvo to meto lietuvių kultūra, gyvavo tapyba, teatras, spauda, buvo kuriamos įvairios organizacijos draugijos, puoselėjančios lietuvybę.
Šiuo savo darbu norėčiau apžvelgti turtingos XX amžiaus pradžios lietuvių kultūros raidą. Jokiu būdu nesiekiu aprašyti viso laikotarpio, nes vargu ar įmanoma būtų tai padaryti. Taigi pasirinktas konkretesnis šio amžiaus laikotarpis – 1900-1914 metai, kuris reikšmingas šiandieninei mūsų kultūrai. Todėl pasistengsiu aptarti, mano manymu, kelis svarbiausius šio laikotarpio kultūros momentus: tapybos, teatro, literatūros pakylėjimą, įvairių draugijų ir organizacijų susikūrimą ir veiklą.
"XX amžiaus pradžia – vienas labiausiai komplikuotų lietuvių literatūros raidos etapų. Ypatingos laiko sąlygos (1905 metų revoliucijos brendimas, eiga, vertybių kitimas reakcijos metais) žymiai paspartino rašytojų diferenciaciją, p spaudos draudimo išsikovojimas vertė ieškoti naujų emocinių išgyvenimų. Nors ypatingai didelių literatūrinių aukštumų nebuvo pasiekta, bet šis laikotarpis drąsiai vadintas persiorientavimo ir naujų jėgų kaupimo laikotarpis".
Revoliucinių idėjų veikiama ir maištinga rašytojų karta į literatūrą atnešė ne tik naujų temų, bet ir naujų meninių tendencijų. Pradėjo formuotis socialinė drama, daugiausia taikoma mėgėjų scenai. Didelį vaidmenį kultūriniame gyvenime ėmė vaidinti periodinė spauda. Peterburge išėjo savaitraštis "Lietuvių laikraštis", Vilniuje – pirmasis lietuvių dienraštis "Vilniaus žinios" (1904-1909). Labiausiai išplito liberalinė spauda, tęsusi "Varpo" ir "Ūkininko" tradicijas.
Prie svarbių kultūrinių reiškinių priskirtini ir sustiprėję kontaktai su kitų tautų literatūromis. Išversta daug Vakarų Europos, rusų ir lenkų klasikos, susidomėta ukrainiečių, baltarusių, latvių rašytojų kūryba.
"Rašytojai pradėjo ieškoti naujų vaizdavimo sferų ir įkvėpimo šaltinių. Poetai gilinosi į sudėtingesnius išgyvenimus, komplikuotą individo santykį su aplinka ir pačiu savimi. Prozininkai pro kasdienius reiškinius ir žmonių santykius stengėsi įžvelgti gilesnę, universalesnę prasmę, patraukti skaitytoją ne tiek plastiškais vaizdais ir įdomiais tipais, kiek subtilia psichologine analize". ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-11-14
DalykasLietuvių kalbos referatas
KategorijaLietuvių kalba
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai4 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis12.72 KB
Autoriusedita2
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas12
Mokytojas/DėstytojasVarnauskienė
Švietimo institucijaPanevėžio kolegija
FakultetasMedicinos ir socialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lietuvos kulturos istorija [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Panevėžio kolegija / 12 Klasė/kursas
  • Varnauskienė
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą