Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Lietuvių kalba>Deminutyvų vartojimas lietuvių liaudies dainose

Deminutyvų vartojimas lietuvių liaudies dainose

  
 
 
123456789
Aprašymas

Įvadas. Darbo dainos. Vestuvinių apeigų dainos. Kalendorinių apeigų dainos. Karinės – istorinės dainos. Apibendrinimas. Apklausa.

Ištrauka

Milžiniškas lietuvių liaudies dainų lobynas sukauptas per pastaruosius du šimtmečius. Stoka aukštesnių užrašymų, nekalbant apie vieną kitą užuominą, neleidžia konkrečiau spręsti apie ankstyvesnes dainos raidos stadijas, apie iš tolimos praeities išsaugotą vaizdų, temų branduolį.
Taip pat dainose galima įžvelgti ir vieningą poetiškumo normą, panašų meninio subrendimo laipsnį įvairiose etninėse srityse. Tačiau išlieka ryškūs regioniniai dainų stiliai, dzūkų lyrizmas, susiformavęs išplėtoto vienbalsinio dainavimo pagrindu, ir ypač aukštaičių daugiabalsinių sutartinių lakoniška ir šiurkštoka poezija. Vienintelis principas, kuriuo įmanoma aprėpti visą dainų masyvą, yra žanrinė klasifikacija. Tokia klasifikacija pateikia sinchronišką liaudies poezijos pjūvį, ir ribos čia tarp žanrų tik atskirais atvejais turi užtektinai tvirtą etnografinį, psichologinį, meninį – stilistinį pagrindą. Taip gana griežtai skiriami tradiciniai apeiginiai žanrai, kurių gyvavimas susijęs su apeigų kompleksu. Ryškūs šeimos apeigų ciklai ir atitinkami poetiniai žanrai, negausios krikštynų dainos, vestuvinių dainų lobynas, savita raudų poezija. Išskirtinę vietą užima ir kalendorinių apeigų dainos. Apeigų žanrų dainos paprastai sudaro gana apibrėžtus, išplėtotus, turtingus tipus.
Kai kuriuos dainų žanrus tiksliai apibrėžia tematika, atspindinti išskirtinius gyvenimo reiškinius, susilaukiančius liaudyje ypatingo emocinio dėmesio. Tai karinės – istorinės, vaišių, socialinio protesto, naujosios revoliucinės dainos. Amžiaus ypatumu apibrėžta yra vaikų dainų tematika.
Nevienalytis pagal žanrinės klasifikacijos požymius yra darbo dainų skyrius. Į šitą žanrą įeina dainos senbuvės, išlaikiusios archainius melodijos bruožus, bet nebūtinai tematiškai susijusios su darbu. Prie šio žanro skiriamos ir jau naujesnių laikų dainos, kurių tematika kalba apie darbą. Žanras susideda iš pogrupių, kuriems neturime nė tinkamo klasifikacinio termino ( arimo, šienapjūtės ir kitų darbų dainos).
Kalbami žanrai yra šie : darbo, vestuvinės bei karinės – istorinės dainos. Jie siejasi su svarbiausiomis valstiečiui gyvenimo sritimis : žemės darbai – gamybos sfera; vestuvės – šeimos santykių mazgas; karas – didžiausias visuomenės sukrėtimas, tiesiog užkliudantis valstietį. Iš visų sričių pastaroji valstiečiui, baudžiauninkui – tam tikra prasme pati tolimiausia ir gyva daugiau praeities prisiminimuose nei dabarties įspūdžiuose. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasLietuvių kalbos referatas
KategorijaLietuvių kalba
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai4
Dydis32.83 KB
AutoriusLaurita
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas8
Mokytojas/DėstytojasRomualda Kubilienė
Švietimo institucijaŠvenčionių r. Svirkų pagrindinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Deminutyvai [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Švenčionių r. Svirkų pagrindinė mokykla / 8 Klasė/kursas
  • Romualda Kubilienė
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą