Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Lietuvių kalba>Iškalbos figūros

Iškalbos figūros

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Proginės kalbos analizė pagal iškalbos figūra. Dalykinės kalbos analizė pagal iškalbos figūras. Priedai (2).

Ištrauka

Proginei kalbai išanalizuoti pasirinkta laikinai einančio Respublikos Prezidento pareigas A. Paulausko kalba kariuomenės vadų pasikeitimo ceremonijoje Katedros aikštėje. (žr. 1 priede). Pagal tikslą ir funkcijas ši kalba priskirtina emocinėms kalboms, o pagal emocinių kalbų rūšis pasirinkta kalba priklauso proginėms kalboms. Kadangi proginės kalbos skirstomos dar smulkiau, tai nagrinėjama A. Paulausko kalba priklauso proginių kalbų rūšiai - padėkos kalboms. Nagrinėjama kalba priskirta padėkos, kalboms, nes tekste dėkojama Generolui majorui Jonui Kronkaičiui, kuris tekste iškeliamas ir išgiriamas:
Išsirikiavome padėkoti Jonui Algirdui Kronkaičiui – kariuomenės vadui, kurį nuoširdžiai myli ir gerbia Lietuva, jos visuomenė, politikai, kariai ir karininkai; kariuomenės vadui, kurio nuopelnus Lietuvai neginčijamai įrodo įspūdingi rezultatai, kurių pasiekė mūsų kariuomenė, ir garbinga vieta stipriausioje pasaulio gynybinėje organizacijoje...(iš Laikinai einančio Respublikos Prezidento pareigas A. Paulausko kalbos).
Taigi analizei pasirinkta Laikinai einančio Respublikos Prezidento pareigas A. Paulausko kalba yra vieša emocinė, proginė, padėkos kalba. Panagrinėkime ją pagal iškalbos figūras ir pažiūrėkime, kokiomis iškalbos figūromis ir kaip autorius mėgina paveikti auditoriją.
Kalba pradedama kreipiniu į susirinkusiuosius į pasikeitimo ceremoniją Katedros aikštėje. Į žmones kreipiamasi kilniai ir pagarbiai kreipiniu "Gerbiamieji". Tokiu mandagiu kreipiniu kalbėtojas verčia suklusti auditoriją.
Dviejuose pirmuose sakiniuose pastebima sintaksinė plėtojimo figūra – epifora. Sakinių pabaigose pakartoti du vienodos reikšmės, tačiau skirtingų linksnių ir skaičių žodžiai: momentais ir momentas. Jais pabrėžiamą kad tai ne šiaip sau kažkoks įvykis, o svarbus, ypatingas momentas. Tokia figūra klausytojai sudominami, atkreipiamas jų dėmesys. Autorius tarsi paruošia auditoriją tolesniam kalbos klausymuisi.
Pirmame ir antrame sakiniuose yra sintaksinė komponavimo figūra – parceliacija:
Visą Lietuvos kariuomenę atstovaujantys pajėgų ir junginių būriai išrikiuojami ypatingais momentais.
Šiandien – toks momentas.
Kalbėtojas du sakinius atskyrė i du atskirus segmentus. Taip atskirti sakiniai turi savo intonaciją, išskiriami didesnėmis pauzėmis. Nors kalbos tempas ir lėtas, tačiau kalba kupina energijos ir ryžto. Antras sakinys be konteksto būtų neaiškus. Iškeliamas žodis momentas. Taip kalbėtojas pabrėžią įvykio svarbą, dėl kurio žmonės susirinko į katedros aikštę. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasLietuvių kalbos referatas
KategorijaLietuvių kalba
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai4
Dydis16.09 KB
AutoriusInga
Viso autoriaus darbų9 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Iskalbos figuros [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Klaipėdos Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą