Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Lietuvių kalba>Motiejus Valančius kaip ganytojas ir tautinio identiteto žadintojas

Motiejus Valančius kaip ganytojas ir tautinio identiteto žadintojas

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Įvadas. Švietėjiško demokratiškumo raiška Valančiaus veikloje iki 1850 m. Kunigų veiklos lituanizacija. Valančiaus veikla liaudies moralinio religinio švietimo baruose. Valančiaus tautinės – religinės veiklos apmatai po 1863 m. Išvados.

Ištrauka

Motiejus Valančius (1801-1875) buvo tik vienos, kad ir didžiausios, Lietuvos vyskupijos valdytojas, tačiau ketvirtis jo ganytojiškos veiklos amžiaus (1850-1875) gali būti pavadinta jo epocha. Pirmiausia dėl to, kad dauguma lietuvių pateko tiesioginėn Valančiaus ganytojiškos veiklos įtakon. Be to, Žemaičių vyskupo pavyzdys ir autoritetas buvo jaučiamas ir kaimyninėse vyskupystėse. Valančius visą savo veiklą orientavo į lietuviškai kalbantį valstietį.
Pagrindinė darbo problema – ar ši orientacija kilo iš jo patriotinių paskatų ir suvokto noro puoselėti lietuvišką kultūrą, ar ji buvo tik šalutinė Valančiaus, kaip universalios ir virštautinės Bažnyčios veikėjo, veiklos savybė.
Pagrindiniai uždaviniai
– atskleisti kaip švietėjiškas demokratiškumas reiškėsi Valančiaus veikloje iki 1850 m.,
- koks jo įnašas į lietuviškai orientuotos kunigijos ugdymą,
- koks jo įnašas ir motyvai steigiant liaudiško švietimo sistemą, suburiant didaktinės literatūros kūrėjus, steigiant blaivybės draugijas,
- kas skatino Valančių steigti nelegalių mokyklų bei kurti nelegalios spaudos tinklus po 1864 m.
Darbe pasinaudota tik moksliniais tyrinėjimais, apeinant šaltinius, nes pati tema yra apžvalginė. Pirmiausias ir daugiausia pasiremta naujausia M. Valančiaus biografija, sukurta Vytauto Merkio . Labai pravertė XIX amžiaus Lietuvos istorija, parašyta Egidijaus Aleksandravičiaus ir Antano Kulikausko .
1938 m. dėl Valančiaus vaidmens lietuvių kultūrai kilo diskusija tarp skirtingų ideologinių orientacijų istorikų – kun. Juozapo Stakausko ir prof. Vaclovo Biržiškos. Pirmasis teigė , jog Valančius buvo labai susipratęs lietuvis, kad apie jį spietėsi lietuvių veikėjai bei literatai, kad per Valančiaus sukeltą blaivybės sąjūdį ir jo organizuotą švietimą reiškėsi lietuviškas gyvenimas. Biržiška priešingai teigė, kad iki 1863 m. sukilimo lenkų kalbai pripažino dominuojančią padėtį, o po sukilimo lenkiškumo nerodė tik rusų įstatymų verčiamas. Diskusija tęsėsi ir vėliau ir būtent dėl jos kilo šiame darbe spręsta problema, koks yra santykis tarp Valančiaus katalikiškojo universalumo ir tautiškumo. Darbe pasinaudota šių autorių polemikos medžiaga. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasLietuvių kalbos referatas
KategorijaLietuvių kalba
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai6 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis13.16 KB
AutoriusPaulius
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2003 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaVytauto Didžiojo Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Motiejus Valancius kaip ganytojas ir tautinio identiteto zadintojas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Vytauto Didžiojo Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • 2003 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą