Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Lietuvių kalba>Pastraipa – pagrindinis teksto vienetas. Jos kūrimas

Pastraipa – pagrindinis teksto vienetas. Jos kūrimas

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įvadas. Pastraipos samprata. Pastraipų rūšys pagal rašymo stilių. Aprašomoji. Pasakojamoji. Samprotaujamoji. Pastraipų rūšys pagal užimamą vietą tekste. Įžanginė. Dėstymo. Apibendrinanti. Pastraipos sandara. Tezė. Aiškinimas. Apibendrinimas. Pastraipos kūrimo principai. Išvados.

Ištrauka

Ar kada matėte knygą, kurioje grožinis tekstas nėra suskirstytas į pastraipas? Tikriausiai sutiksite, kad vientisą tekstą, be jokių išskirtų minčių neįdomu ir sunku skaityti, bei jį suprasti. Šio referato tema yra pastraipa kaip teksto struktūros vienetas; jos kūrimas. Čia bandoma išanalizuoti pastraipos sandarą ir kokią funkciją ji atlieka tekste. Aptariamos įvairios pastraipos rūšys bei pastraipos kūrimas.
Pastraipa - tai išorinis teksto struktūros vienetas, sudarytas iš tarpusavyje glaudžiai susijusių sakinių (kartais pastraipą gali sudaryti ir vienas sakinys), išreiškiančių vientisą mintį ir apipavidalintas taip, kad būtų matomos ribos tarp pastraipų.
Pastraipų išskirimo būdai:
1) rašant iš naujos eilutės ir atitraukiant nuo krašto,
2) paliekant eilutės tarpą tarp pastraipų (kai pastraipa labiau atsieta).
Didelės apimties darbuose galima naudoti abiejų rūšių pastraipas. Eilutės tarpu galima atskirti ir naują poskyrį ar skyrelį, kuris susideda iš atitrauktų nuo krašto pastraipų.
Nauja eilute pradedama nauja teksto mintis arba kitas jos interpretavimas. "Viena teksto pastraipa turi atskirą, aiškią teksto mintį reikšti", - sakė J. Jablonskis. Tekstą pastraipomis rašytojai skirsto pagal stilių ir individualybę. Meninio stiliaus tekste jos skiriamos daugiau intuityviai, o publicistinio, dalykinio ir mokslinio stilių skirstymas pastraipomis turi būti apgalvotas, atsižvelgiant į tai, kaip skaitytojas turėtų segmentuoti pateikiamą medžiagą. Taigi, galime teigti, jog pastraipa yra kompozicijos instrumentas.
Įžanginė pastraipa turi įtraukti skaitytoją į visą rašinį. Joje taip pat reikėtų aprašyti pagrindines rašinio idėjas ir svarbius "atradimus". Paskutiniame sakinyje turėtų būti "kabliukas",verčiantis skaitytoją skaityti toliau.
Pirmoje pastraipoje turi būti svarbiausi argumentai, reikšmingiausi pavyzdžiai, vaizdžiausios iliustracijos, arba aiškus pradžios taškas. Pirmajame pastraipos sakinyje turėtų būti vadinamasis atvirkščias kabliukas, kuris sietųsi su kabliuku įžangos paskutiniame sakinyje. Šios pastraipos tema turėtų būti pirmajame arba antrajame sakinyje. Ji turėtų būti susijusi su idėjomis, aprašytomis įžangoje. Paskutiniame šios pastraipos sakinyje turėtų būti "kabliukas", susijęs su antrąja pastraipa. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasLietuvių kalbos referatas
KategorijaLietuvių kalba
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai7
Dydis21.82 KB
Autoriusvika
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasV. Remeikytė
Švietimo institucijaLietuvos Edukologijos universitetas
FakultetasUžsienio kalbų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Pastraipa - pagrindinis teksto vienetas. Jos kurimas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Lietuvos Edukologijos universitetas / 1 Klasė/kursas
  • V. Remeikytė
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą