Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Lietuvių kalba>Lietuvių kalbos kilmė

Lietuvių kalbos kilmė

  
 
 
12345678
Aprašymas

Įvadas. Indoeuropiečių prokalbė. Baltų prokalbė. Rytų baltai. Lietuvių kalba.

Ištrauka

Žmonėms visuomet rūpėjo savo tautos ir kalbos kilmė. Tais klausimais iš seno įvairios tautos yra sukūrusios daug legendų. Nemaža jų turime ir apie lietuvių bei jų kalbos kilmę. Ir iš ko tik nebuvome kildinami!
XV-XVI a. garsėjo lietuvių kilmės iš romėnų teorija. Ji net išdėstyta "Lietuvos ir Žemaičių Didžiosios Kunigaikštystės metraštyje", sudarytame XVI a. pradžioje. Pagal šią teorija, Romos imperatoriaus Nerono giminaitis Palemonas su savo pavaldiniais ir 500 bajorų su šeimomis palikęs savo senąją tėvynę, atplaukęs prie Nemuno bei Dubysos pakrančių, čia įsikūręs ir davęs pradžią lietuvių tautai. Ši teorija remiama ir lingvistiniais argumentais. Antai apie Palemono palikuonis metraštyje rašoma: ,,...žmonės, tie kurie už Vilijos įsikūrė, grojo ąžuoliniais trimitais, ir praminė Kernius tą pakraštį, kur jo žmonės kuriasi, savąja kalba – lotyniškai litus, o vamzdžius, kuriais groja, - tuba, ir suteikė vardą tiems žmonėms savąja kalba – lotyniškai litusba, sujungęs krantą su vamzdžiu. Ir paprasti žmonės nemokėjo vadinti lotyniškai ir pradėjo vadinti Lietuva."
Mykolas Lietuvis savo trakte ,,Apie totorių , lietuvių ir maskvėnų papročius" (,,De moribus Tartarorum, Lituanorum et Moschorum") pateikė net 74 lotyniškus žodžius , panašiai kaip lietuvių kalboje skambančius ir, jo nuomone, patvirtinančius romėniškąją lietuvių kilmę, palyginimui: anguis – angis, ansa – ąsa, dentes – dantys, deus – dievas, gentes – gentys, iugum – jungas, mensis – mėnesis, nasus – nosis, noctis – naktis, ovis – avis, ros- rasa, rota – ratas, semen – sėkla, unda – vanduo, vir – vyras irkt.
Ši teorija buvo tiek įsigalėjusi , kad ja tikėjo daug garsių ano meto žmonių. Net buvo kovojama dėl ,,protėvių" lotynų kalbos teisių Lietuvoje atkūrimo, reikalaujama lotynų kalbą padaryti oficialiąja Lietuvos valstybės raštų kalba vietoj svetimos kanceliarinės slavų kalbos.
Buvo sukurta dar ir kitokių legendų apie lietuvių kilmę. Pvz.., lietuviai kildinti iš pusdievio Gelono, iš alanų, herulių ir kt. Tačiau jose nekeliami lingvistiniai argumentai, daugiausia kalbama apie pačių lietuvių, o ne jų kalbos, kilmę. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasLietuvių kalbos referatas
KategorijaLietuvių kalba
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis15.29 KB
Autoriusgiedrax
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2004 m
Klasė/kursas10
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lietuviu kalbos kilme [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • 10 Klasė/kursas
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą