Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Lietuvių kalba>Citatos apie kalbą

Citatos apie kalbą

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Liudvikas Rėza. Dionizas Poška. Simonas Stanevičius. Simonas Daukantas. Antanas Baranauskas. Maironis.

Ištrauka

"Reikia norėti, kad mūsų giliai gerbiama krašto valdžia (...) susirūpintų didžiausia lietuvių tautos brangenybe, jos kalba, mokyklose Lietuvoje! Tautos aukštesnis lavinimas ir dvasinis kilninimas gali būti įgyvendinti tik gimtąja kalba, nes ji yra tartum vartai (...). Tvirtinimas, kurį mes skaitėme viešojoje spaudoje (...), kaip patartina ir esąs laikas išstumti lietuvių
kalbą, rodo menką žmogaus psichologijos pažinimą. Tai reikštų uždaryti duris visoms vertingoms žinioms ir užmušti tautos charakterį, jeigu jos neatimamą nuosavybę (...), jos kalbą, būtų norima išplėšti. Ar iš tikrųjų būtų įmanoma išnaikinti kokiomis nors priemonėmis kalbą, kurią šiandien vartoja milijonas žmonių?"
"Betgi niekada nebus pateisintas pirminis lietuvių kalbos seminaro Karaliaučiuje tikslas, jeigu lietuvių kalba nebus Lietuvoje – Tilžėje, Gumbinėje, Įsrutyje ir kitose vietose – įvesta į gimnazijos mokyklas kaip dėstomasis dalykas greta kitų mokslų ir ypač jeigu nebus atsižvelgta į lietuvių kalbos mokėjimą per universitetinius ir tarnybinius egzaminus. (...) Juk gali taip atsitikti, kad nebebus kalbą mokančių asmenų mokykloms ir bažnyčioms, ir kraštas dėl mokytojų stokos paskęs buvusioje barbarybėje ."
"Kaimiečio artojo mąstymai apie lietuvių ir žemaičių tautos istoriją ir jos kalbą":
"Kiekvienas sąmoningas žmogus (...) gimtąją tėvų kalbą būtinai turi mokėti. Taigi aš, kaimietis artojas ir grynas žemaitis, eidamas savo protėvių keliu, pirmiausia stengiausi pažinti ir išmokti, nors ir neklasiškai, savo gimtąją lietuvių kalbą (...) ."
"O mes, nelaimingi lietuviai ir žemaičiai, be tautinės lietuvių kalbos, be tikslaus žodyno, be jokios gramatikos, be jokios tikros istorijos, esame panašūs į tą perkrikštą (...). (...) tikimės sulaukti ne tik mūsų Lietuvos ir Žemaičių (...) istorijos, bet ir mūsų gimtosios lietuvių kalbos gramatikos bei žodyno (...) ."
"Nėra jokių abejonių, kad viena pati kalbos etimologija, neremiama metraščių liudijimų ir nesiderinanti su vietos, jūros, upių, kalnų ir kt. padėtimi, istorijai neturi jokios vertės. (...) toje vietoje, kur dabar Lietuva, Žemaičiai, Kuršas (...) – žemės (...) tik įvairiai vadinama, turėjo vieną savo originalią kalbą, iš kurios ir šiandien matome savo giminystę ." ...

Rašto darbo duomenys
DalykasLietuvių kalbos namų darbas
KategorijaLietuvių kalba
TipasNamų darbai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai15 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis20.84 KB
AutoriusLauryna
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaVytauto Didžiojo Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Citatos apie kalba [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Namų darbai
  • 11 puslapių 
  • Vytauto Didžiojo Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą