Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Lietuvių kalba>Teksto samprata. Sakytinis ir rašytinis tekstas

Teksto samprata. Sakytinis ir rašytinis tekstas

  
 
 
12345678
Aprašymas

Tekstas. Teksto samprata. Teksto vienetai. Teksto rišlumas. Turinio (tematikos, prasmės) vienybė. Funkcinė teksto vienybė. Santykinis teksto uždarumas, baigtumas. Kontekstas. Sakytinis tekstas. Masinė komunikacija. Organizuota komunikacija. Grupinė komunikacija. Tarpasmeninė komunikacija. Asmeninė komunikacija. Monologinis ir dialoginis kalbėjimas. Kalbos sakymo ir klausymo procesas. Rengimasis kalbai. Kalbos sakymas. Rašytinė kalba.

Ištrauka

Mokytis analizuoti ir interpretuoti tekstą mes pradedame labai anksti: galbūt tada, kai pirmą sykį perskaitome mokytojos užduotą eilėraštį, atpasakojame rišlaus teksto ištrauką. Nelengva būtų pasakyti, "kas po ko" šiame kelyje turėtų būti įsisavinama, - teksto suvokimo įgūdžiai randasi iš lėto, prie svarbiausių elementų nuolat grįžtant su nauja literatūrine bei gyvenimiškąja patirtimi.
Tekstas – tai iš žodžių ir minties siūlų išaustas audinys, rišlioji kalbos medžiaga, kuri sklinda iš kalbančiojo lūpų arba liejasi popieriuje. Kaip išmokti kurti tekstus, kaip padaryti, kad išliktų prasminis minčių ryšys, kad žodžių srautas tekėtų be kliūčių – laisvai ir nevaržomai? Nuo seno žinome tą didįjį prieštaravimą tarp noro ką pasakyti ar parašyti ir galėjimo tai padaryti. Puikiai suvokiame, kad nuo sumanymo iki rišlaus teksto – kelias netrumpas.
Kaip ir pagrindiniai kalbos vienetai (žodis, sakinys), tekstas yra dvipusis reiškinys: jis turi turinį (reikšmę, prasmę) ir formą (raišką). Jis yra sudėtingesnis ir už žodį, ir už sakinį; sakinys yra mažiausias, paprasčiausias teksto vienetas.
Įsidėmėkime kelis svarbiausius teksto požymius.
1. Teksto vienetai išsidėsto linijine seka ir kartu hierarchiškai, priklausymo tvarka nuo žemesnių, mažesnių vienetų prie aukštesnių, didesnių. Konkrečiau tariant, sakinys eina po sakinio, pastraipa po pastraipos, o iš kelių pastraipų – skyrius ir t.t. Teksto vienetai yra labai įvairūs, jie įvairiai vadinami: sakiniai, pasakymai, replikos, šnekos aktai, pastraipos, strofos, fragmentai, skyriai.
2. Teksto rišlumas. Sakiniai ir kiti vienetai tekste yra siejami ir pagal prasmę, ir gramatiškai. Teksto nesudaro atsitiktinių, tarpusavyje nesusijusių sakinių seka, pvz.: Vienas žmogus turėjo tris sūnus. Radijas perduoda reportažus. Jis yra aprašytas vadovėlyje. Nesukuriame teksto ir siedami tik gretimus sakinius, pvz.: Vienas žmogus turėjo tris sūnus. Tie sūnūs klausosi radijo. Radijas perduoda reportažus. Reportažas yra žurnalistikos žanras. Jis yra aprašytas šiame vadovėlyje. Teksto esmę atskleidžia tik bendroji prasmė, o jos šioji sakinių seka neturi.
Teksto vienetų tvarkai, rišlumui ypač reikšmingas stiliaus vaidmuo. Pavyzdžiui, mokslinio stiliaus tekstui būdinga palyginti sudėtinga sintaksė. Be jungtukų, jungiamųjų žodžių, čia daug kitokių siejamųjų priemonių, ypač įterpinių, padedančių tiksliai išreikšti loginius minties ryšius (vadinasi, tiksliau sakant, priešingai). Kitoks yra spontaniškas šnekamosios kalbos tekstas: pasakymai čia ne visada tiksliai sintaksiškai suformuluoti, sakinių ribos ne visada aiškios, būdingi pasakytos minties papildai. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasLietuvių kalbos referatas
KategorijaLietuvių kalba
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai5
Dydis16.64 KB
AutoriusSandra
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaLietuvos Edukologijos universitetas
FakultetasMatematikos ir informatikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teksto samprata. Sakytinis ir rasytinis tekstas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

  • 2006-09-21 IP: 85.206.215.170
    Erika sako

    puikus darbas

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Lietuvos Edukologijos universitetas / 1 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą